Úgy döntöttem vállalom a kihívást

2026. június 15. 15:08

Ünnepélyes fogadalmat tett június 10-én az a huszonkilenc újonc, akik június 7-10 között részt vettek a HUNOR Mentőszervezet rendszerbeállító gyakorlatán, Hajdúszoboszlón, a Katasztrófavédelmi Kiképző- és Raktárbázison. Az újoncok mellett fogadalmat tett az a huszonhét tag is, akik 2025 őszén teljesítették az erőpróbát.

Erdélyi Krisztián tű. vezérőrnagy, műveleti főigazgató-helyettes ünnepi beszédében kiemelte, hogy a HUNOR Mentőszervezet Magyarország legnagyobb hivatásos mentőcsapata, amelynek tagjai önként vállalták, hogy itthon és határainkon kívül is bevethetőek. „Ha pedig külföldön alakul ki veszélyhelyzet, amelynek elhárításához a csapat tudására, speciális felszerelésére van szükség, akkor ott is helyt fognak állni. Önök, Magyarország hivatásos mentőcsapataként hajtják majd végre feladataikat” – mondta Erdélyi Krisztián. „Soha ne feledjék, minden, amit az ország határain innen vagy az ország határain túl tesznek, hozzájárul a hivatásos állomány és Magyarország megítéléséhez. Legyenek azon, hogy minden bevetéssel csak javuljon ez a megítélés!” – hívta fel a figyelmet.

Az újoncok között egy egri hivatásos tűzoltó, Papp László tűzoltó őrmester is ott volt. Elmondta, hogy több oka is volt, hogy belépett a mentőszervezetbe. „Érdekelt, hogy Magyarország területén kívül, más nemzetek mentőegységeivel hogyan tudnék együtt dolgozni. Az egri tűzoltóságon 2015 óta szolgálok hivatásos tűzoltóként, a szolgálati csoportomban is van két HUNOR tag. Ők rengetegszer beszámoltak nekünk a különböző országokban végrehajtott beavatkozásaikról, gyakorlatokról. Az ő történeteik még kíváncsibbá tettek, úgy gondoltam, vállalom a kihívást.” – mondta László.

A jelentkezést követően elméleti és gyakorlati képzéseken vett részt az őrmester. Ezek során többek között megismerte a mentőszervezet által használt felszereléseket, csörlőzést is gyakoroltak. A képzéseket pedig vizsga követte. 

„Egy szimulált földrengés helyszínén szűk helyeken sérülteket kellett felkutatnunk, faláttöréseket kellett végrehajtanunk, hogy hozzájuk férjünk, illetve feladat volt még instabil falak megtámasztása is. Amikor a sérültekhez egy teljesen biztonságos utat kiépítettünk, akkor a mentők is el tudtak jutni a bajbajutottakhoz, amely az egyik legfőbb célunk volt.” - számolt be László.

A vizsgán a jelentkezők terhelhetőségét is tesztelték, hiszen ilyen beavatkozásoknál a fizikai állóképesség mellet a pszichés állapot is nagy szerepet játszik. A sikeres vizsgát eskü követte, ezután Papp László tűzoltó őrmester teljes jogú tagjává vált Magyarország legnagyobb mentőcsapatának. Az őrmester azzal fejezte be a történetét, hogy csak most jönnek még az igazi beavatkozások és a tapasztalt tagoktól történő tanulás időszaka.  

Fotó: Szőke Péter - BM OKF; Papp-Kunli Nóra tűzoltó főhadnagy