A jégen tartózkodás veszélyei
2025. február 19. 14:25
Gyakorlatot szervezett a Gyöngyösi Katasztrófavédelmi Kirendeltség kedden Sástón, a gyöngyösi hivatásos tűzoltók részére. A szituációs begyakorló gyakorlat célja az volt, hogy a beavatkozó állomány a jégről mentés szakszerű végrehajtását gyakorolja, illetve hogy a szervezet felhívja a figyelmet a jégen tartózkodás veszélyeire. A tréningen egy új eszközt is bevetettek a tűzoltók, drónok segítségével keresték meg a tó környezetében eltűnt tanulókat.
A feltételezés szerint egy tanulókból álló csoport tagjai a befagyott tóra merészkedtek, azonban a vékony jég beszakadt egyikük alatt. A megrémült diákok a part felé futottak, majd az ott tartózkodók hívták a 112-es segélyhívó számot és segítséget kértek. A tanárok létszámellenőrzést tartottak, a jeges vízben rekedt fiatalon túl további két tanulót nem találtak meg. A vármegyei műveletirányítási központ a bajbajutottak mentésére a gyöngyösi hivatásos tűzoltók több egységét riasztotta a helyszínre.
A riasztott egységek mellett egy drónszállító jármű is érkezett a tóhoz. A drónpilóták gyorsan a levegőbe emelték az eszközt és hőkamrája segítségével elkezdték keresni a tanulókat. A jeges vízbe esett fiatal volt a legnagyobb veszélyben, a drónnal a tó területét pásztázták. Hamar megtalálták a bajbajutottat, akit a tűzoltók kötélbiztosítás mellett, a jég felületére fektetett létrákon közelítettek meg. A tanulót helyettesítő, csaknem kilencven kilogrammos bábura kötelet kötöttek, majd azért, hogy minél jobban elosszák a súlyt a jég felületén, a lefektetett létrákon csúsztatták ki a partra. Ott hordágyra helyezték és gyorsan az egészségügyi dolgozókhoz rohantak vele. Eközben a drón a további két fiatalt kereste, akiket náddal, bokrokkal benőtt kis szigeten vettek észre. Egy másik tűzoltó egység gyorsan odasietett és beszélni kezdtek hozzájuk. Elmondták, hogy alattuk szerencsére nem szakadt be a jég, de a nádas területet nem tudják elhagyni, mert hallották, hogy megroppant a jég felszíne amikor futottak. A tűzoltók újra létrákat fektettek a jégre és kibiztosítva egy beavatkozó tűzoltó négykézláb megközelítette őket. A gyerekek derekára mentőkötelet kötött, melyet a társai feszesen tartottak, így a létrákon keresztül a két diák is biztonságban kijuthatott a partra. A drónok alkalmazása nagy segítségnek bizonyult a gyakorlat során, az eszközt nem gátolták a földi akadályok, így az állomány az általa közvetített információk alapján gyorsan be tudta azonosítani a keresendő személyek helyzetét.
- Ha valaki jeges vízbe esett embert lát, azonnal hívja 112-es segélyhívó számot és kérje a tűzoltók segítségét.
- Folyóvizek jegén tartózkodni nem biztonságos, sebes folyású szakaszon a jég lényegesen vékonyabb lehet.
- Minden tónak, vízfelületnek van egy kezelője: ez lehet a helyi önkormányzat, vagy egy horgásztársaság. Ezek feladata, hogy folyamatosan mérjék a jég vastagságát és megfelelő vastagság esetén kijelöljék a sportolásra alkalmas jégfelületet. Csak a táblával kijelölt területen szabad a jégre menni!
- A jég beszakadását rendszerint már előre jelzi a ropogás és a recsegés, illetve a jég felületének süllyedése. Ekkor azonnal hasaljunk a jégre és kússzunk a part felé.
- Ha a jég beszakadt alattunk, akkor tárjuk szét karunkat és dőljünk előre, minden eszközzel gátoljuk meg, hogy a jégfelület alá csússzunk vagy lemerüljünk a vízbe. Végezzünk lábunkkal lökésszerű úszó mozdulatokat és próbáljunk meg a felsőtestünkkel újból a jégfelület fölé jutni.
- Ha egy jeges vízbe szakadt emberen segítünk, őt hason csúszva közelítsük meg, az utolsó szakaszt hidaljuk át egy hosszú ággal, bottal, nadrágszíjjal vagy ruhadarabokkal.
- Ha több ember van a helyszínen, akkor alkossunk láncot úgy, hogy mindenki hason fekve az előtte levő lábát fogja.
- A jeges vízből mentett embert ne vigyük azonnal túlfűtött, meleg helyre. Miután a jeges ruházatától megszabadítottuk, dörzsöléssel próbáljuk a vérkeringését javítani. Az ilyen embert minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni.
Fotó: Nagy Csaba tű. szds. - Heves VMKI