23 alkalommal keletkezett tűz ingatlanokban októbertől
2024. november 06. 13:33
Kedden két ingatlanban is felcsaptak a lángok Heves vármegyében.
Egy családi ház egyik szobája, illetve a tetőszerkezet égett hajnalban Apcon, az Árok utcában. A csaknem tizenhat négyzetméterre kierjedő tüzet a hatvani hivatásos tűzoltók három vízsugárral oltották el, az áramszolgáltató az ingatlant leválasztotta a hálózatról. Lakosságvédelmi intézkedés nem történt, az eset során senki nem sérült meg.
Kigyulladt egy melléképület éjszaka Erdőtelken, a Vásártér utcában. A csaknem húsz négyzetméteres, garázsként használt épület teljes terjedelmében égett, a tűzhöz a hevesi hivatásos tűzoltók két gépjárművel vonultak. Az egységek vízsugarakkal eloltották a lángokat, az eset során senki nem sérült meg.
Heves vármegyében október első napjától 54 tűzeset történt. Ezek közül 23 alkalommal otthonokban, illetve melléképületekben keletkeztek tüzek.
A biztonságunk érdekében érdemes szakemberrel ellenőriztetni a fűtőberendezésünket, illetve egy kéményseprővel megvizsgáltatni a kéményünket. Ha eddig ezt elmulasztottuk, akár a fűtési szezonban is megtehetjük, azonban az ellenőrzés napján ne gyújtsunk be, hogy a kéményseprőnek ne forró környezetben kelljen dolgoznia. Magánszemélyek számára ingyenes a kéményseprés, azonban fontos tudni, hogy a családi házakhoz előzetes időpont-egyeztetést követően megy ki a kéményseprő. Ezt a https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ oldalon, vagy a 1818-as hívószámon az 1-1-9-1-es menüpontot kiválasztva lehet megtenni.
A kéménytüzet tilos vízzel oltani! A kémény magas belső hőmérséklete miatt a víz hirtelen térfogat-növekedéssel gőzzé alakul át, mely szétveti a kéményt. Ez súlyos károkat, sérüléseket és tetőtüzet okozhat!
A hidegebb időben jellemzően több időt töltünk otthonunkban, több elektromos eszközt használ mindenki és a régi elektromos vezetékek sok esetben nem bírják a megnövekedett terhelést. Nemcsak a túlterhelt hálózat vezethet lakástűzhöz, hanem a tűzhelyen felejtett étel, a cigaretta, nyílt láng figyelmetlen kezelése, de sokszor elég a lakástűzhöz az elavult fűtésrendszer is. A tűzesetek leggyakoribb kiindulási helye a konyha, illetve a hálószoba és a nappali volt.
A nagyobb lakástüzek megelőzése érdekében érdemes füstérzékelőket telepíteni otthonunkba. Már néhány ezer forintért lehet olyan füstérzékelőt kapni, amely nemcsak hangosan sípol füst esetén, hanem a rokonok okostelefonjára is jelzést küld. Egyedül élő idős hozzátartozóinknak érdemes ilyet beszerezni.
Fotó: Dévai Balázs tűzoltó százados