Mentőcsoportok gyakorlatoztak Verpeléten

2023. szeptember 23. 18:19

Heves vármegye és négy járás (egri, bélapátfalvai, füzesabonyi és pétervásárai) mentőcsoportja huszonnégy órán át tartó nemzeti minősítő gyakorlaton vett részt szeptember 22-23-án. A mentőcsoportok már többször bizonyítottak valós helyzeteknél, azonban, hogy a későbbiekben továbbra is speciális katasztrófavédelmi beavatkozásokat hajthassanak végre, öt évente nemzeti minősítő gyakorlaton kell bizonyítaniuk szaktudásukat.

A minősítés 22-én 18:00 órakor kezdődött meg a mentőcsapatok riasztásával. A járművek, felszerelések ellenőrzését követően szeptember 23-án a kijelölt gyülekezési helyen kellett sorakozniuk a riasztott egységeknek, amelynek helyszínéül a verpeléti régi honvédségi laktanya lett kijelölve. A helyszínre összesen nyolcvanhat önkéntes érkezett, akiknek első feladata a tábor építése és a vezetési pont felállítása volt.

Ezt követően kerülhetett sor az eligazításra, a teendők meghatározására és ezek alapján a gyakorlatként előírt kutató-mentő és árvízvédelmi feladatok megkezdésére. A megnyitón elsőként Farkas Sándor, Verpelét város polgármestere köszöntötte a felsorakozott mentőcsoportok tagjait, megköszönte a fáradságot nem kímélő önzetlen munkájukat, majd eredményes feladat végrehajtást kívánt. Ezt követően Ignácz Balázs főispán, a Heves Vármegyei Területi Védelmi Bizottság elnöke üdvözölte az önkénteseket, sok sikert és eredményes minősítést kívánt, majd megnyitotta a gyakorlatot.

A feltételezett kárhelyszín az egykori verpeléti honvédségi laktanya területe, valamint a Tarna folyó partszakasza volt. A helyszínen kötéltechnikai mentés, keresőkutyás tevékenység, könnyű városi kutató és mentő tevékenység (USAR), műszaki mentés, alapvető vízkár-elhárítási tevékenység, valamint alapvető viharkár-elhárítási tevékenység várt az önkéntesekre. A megmérettetés során volt kutyás kutatás és felderítés, rom- és területkutatás, de speciális mentést is végre kellett hajtaniuk a csapatoknak, amikor elzárt helyiségből hoztak ki bent rekedteket födém- és faláttörés, illetve alpintechnika alkalmazásával. Megmutatták azt is, miként tudnak a területet járhatóvá tenni, valamint, hogy épületek ideiglenes megtámasztását is el tudják végezni. A minősítő gyakorlaton természetesen voltak előre nem látható, nehezítő körülmények is, amelyeket a mentőcsoportok reagálási képességének tesztelésére iktattak a folyamatokba a minősítők.

Juhász László tűzoltó alezredes, a minősítő bizottság vezetője a 24 órás gyakorlatot és a végrehajtott feladatokat – a segítőivel folyamatosan ellenőrizve – megfelelőre értékelte. A mentőcsapatok így újra megszerezték a nemzeti minősítést, amely alapján továbbra is végezhetnek Magyarországon belül a minősítésüknek megfelelő tevékenységeket, akár zárt kárterületen is.

Fotó: Lóczy Bertalan tű. százados