A malomban gyakorlatoztak a beavatkozó állomány tagjai

2022. június 17. 12:22

Szituációs begyakorló gyakorlatot tartott a napokban az Egri Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság az egri malomban. A gyakorlaton a város és Füzesabony hivatásos tűzoltói hat gépjárművel jelentek meg, tizennyolc tűzoltó vett részt és gyakorolta be a szakszerű tűzoltás és életmentés mozzanatait.

Az utóbbi években-évtizedekben szerencsére nem keletkezett tűz a Heves megyei malmokban, legutóbb a kilencvenes években Heves városban gyulladt ki a malom, mely komoly kihívás elé állította a város és a környék akkori hivatásos tűzoltóit. 

Minden tűz ellen a legjobb védekezés a felkészülés. Fontos, hogy a beavatkozó állomány mindig tisztában legyen azzal, hogy mi a teendő különböző fajta tüzek esetén, milyen technikai eszközt és oltóanyagot kell alkalmazni, továbbá a helyismeret rendkívül sokat jelenthet egy kezdeti tűzeset megfékezésében. A malomtüzek nagyon veszélyesek, oltásuk összetett és bonyolult, ezért is helyeznek nagy hangsúlyt a gyakorlásra. 

A mostani gyakorlat feltételezése szerint az üzem egyik raktárépületében karbantartáskor tűz keletkezett, mely további építményeket veszélyeztetett, illetve a kiürítés után egy dolgozót nem találtak, valahol bent rekedt. A beavatkozást a porrobbanás veszélye, az üzemben található veszélyes gépek és azok nagy hanggal járó működése is nehezítette. A gyakorlatra érkező egységek először ellenőrizték, hogy a bent dolgozók közül mindenki kijött-e, majd a kárhelyparancsnok utasításai szerint elkezdték keresni az eltűnt embert. A helyi szakember segítségével a legrövidebb idő alatt vízsugarakkal a tűz által érintett csarnokot körülhatárolták, biztosítva, hogy a tűz más épületre ne terjedjen át. A beavatkozó állomány bevetési védőruhában, teljes légzésvédelem mellett kezdte meg a feltételezett káreset felszámolását. Tűzcsapokról biztosították a nélkülözhetetlen oltóvíz utánpótlását, a lángokat négy vízsugárral fékezték meg. Az oltással egy időben átvizsgálták az épületet, az alsó szinten megtalálták a bajbajutottat, akit hordágyba rögzítettek, majd biztonságos helyre vitték.

A gyakorlat mozgalmas része közel egy órán át tartott, a beavatkozók, irányítók igazi ipari környezetben a gyakorlatban is bemutatták az elméleti oktatásosokon szerzett tudásukat. A faszerkezetes építményekben extrém gyorsan továbbterjednek a lángok, a nagy mennyiségű poros szerkezetű anyagok akár egy kis szikra és ütőhatás miatt berobbanhatnak, az ilyen veszélyek megelőzésére, a beavatkozók védelmére is irányulnak az ilyen gyakorlatok.

Fotó és videó: Vörös Tamás tűzoltó őrnagy - Egri HTP